Kontakt medarbetare

Archuspersonen är en orädd utforskare

Innovativ. Utåtriktad. Nytänkande och idéstark. Så beskrivs Archuspersonen. Vi söker och utforskar nya lösningar för att ta projekt vidare. Med örat mot marken anpassar vi oss snabbt till varje projekts unika behov. Detta gör förändringar till förbättringar och idéer till färdiga resultat. Stigarna vi skapar blir snart till vägar som fler kan följa.

Porträttbild av Alex Hodge, arkitekt på Archus
Alex Hodge

Arkitekt MSA/BSA
076–525 75 00
alex.hodge@archus.se

Porträttbild av Anders Nyström, arkitekt och projekteringsledare på Archus
Anders Nyström

Arkitekt SAR/MSA
070–535 71 53
anders.nystrom@archus.se

Porträttbild av Anders Rastin, projektutvecklare på Archus
Anders Rastin

Projektutvecklare
072–856 22 13
anders.rastin@archus.se

Porträttbild av Andrea Eneroth, landskapsarkitekt på Archus
Andrea Eneroth

Landskapsarkitekt LAR/MSA
072–232 20 53
andrea.eneroth@archus.se

Anki Viläng

Projektledare
072–927 29 40
anki.vilang@archus.se

Porträttbild av Anna Kovacs, arkitekt på Archus
Anna Kovacs

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 18
anna.kovacs@archus.se

Porträttbild av Asaad Mashaekh, arkitekt på Archus
Asaad Mashaekh

Arkitekt SAR/MSA
070–203 30 72
asaad.mashaekh@archus.se

Porträttbild av Cecilia Corell, projektledare på Archus
Cecilia Corell

Projektledare
072–252 28 40
cecilia.corell@archus.se

Porträttbild av Cindy Östman, byggnadsingenjör på Archus
Cindy Östman

Byggnadsingenjör
073–935 64 67
cindy.ostman@archus.se

Porträttbild av Daniel Marjamaa, projektledare på Archus
Daniel Marjamaa

Projektledare
072–856 22 06
daniel.marjamaa@archus.se

Porträttbild av Daniel Steding, biträdande affärsutvecklare på Archus
Daniel Steding

Biträdande affärsutvecklare
070–683 35 80
daniel.steding@archus.se

David Noriega

Arkitekt SAR/MSA
076–270 19 32
david.noriega@archus.se

Porträttbild av Elisabeth Hagströmer, landskapsarkitekt på Archus
Elisabeth Hagströmer

Landskapsarkitekt LAR/MSA
070–775 31 30
elisabeth.hagstromer@archus.se

Porträttbild av Eliz Yosifova, byggnadsingenjör på Archus
Eliz Yosifova

Byggnadsingenjör
070–483 91 90
eliz.yosifova@archus.se

Porträttbild av Ellinor Thunarf, landskapsarkitekt på Archus
Ellinor Thunarf

Landskapsarkitekt LAR/MSA
070–091 83 06
ellinor.thunarf@archus.se

Porträttbild av Emma Nilsson, byggnadsingenjör på Archus
Emma Nilsson

Byggnadsingenjör
076–525 75 02
emma.nilsson@archus.se

Porträttbild av Erik Bruhn, VD för Archus Arkitektur
Erik Bruhn

VD Archus Arkitektur
076–525 75 17
erik.bruhn@archus.se

Porträttbild av Erik Lundström, byggnadsingenjör på Archus
Erik Lundström

Byggnadsingenjör
073–942 29 93
erik.lundstrom@archus.se

Porträttbild av Eskil Lönn, byggnadsingenjör på Archus
Eskil Lönn

Byggnadsingenjör
076–525 75 15
eskil.lonn@archus.se

Porträttbild av Fanny de Wolfe, landskapsarkitekt på Archus
Fanny de Wolfe

Landskapsarkitekt
070–732 82 73
fanny.dewolfe@archus.se

Porträttbild av Fanny Forssell, projektledare på Archus
Fanny Forssell

Projektledare
070–726 93 01
fanny.forssell@archus.se

Porträttbild av Fredrik Wall, byggnadsingenjör på Archus
Fredrik Wall

Byggnadsingenjör
076–525 75 07
fredrik.wall@archus.se

Gustav Källén

Koncernchef / VD Archus AB
076-763 17 83
gustav.kallen@archus.se

Porträttbild av Hanna Axelsson, landskapsarkitekt på Archus
Hanna Axelsson

Landskapsarkitekt
073–501 36 64
hanna.axelsson@archus.se

Porträttbild av Hannes Erixon, landskapsarkitekt på Archus
Hannes Erixon

Landskapsarkitekt LAR/MSA
073–675 40 40
hannes.erixon@archus.se

Porträttbild av Henrik Belin, affärsutvecklare på Archus
Henrik Belin

Affärsutvecklare
070–554 56 02
henrik.belin@archus.se

Ida Sahlström

Biträdande affärsutvecklare
073-544 90 11
ida.sahlstrom@archus.se

Porträttbild av Ida Wiltfalk, byggnadsingenjör på Archus
Ida Wiltfalk

Byggnadsingenjör
073–941 77 53
ida.wiltfalk@archus.se

Porträttbild av Ingalill Nahringbauer, landskapsarkitekt på Archus
Ingalill Nahringbauer

Landskapsarkitekt LAR/MSA
070–756 77 24
ingalill.nahringbauer@archus.se

Porträttbild av Jessica Lindh, administrativ controller på Archus
Jessica Lindh

Administrativ controller
070–665 12 34
jessica.lindh@archus.se

Joanna Rokowska

Arkitekt MRIAI, SAR/MSA
076–525 75 37
joanna.rokowska@archus.se

Johan Roos

Arkitekt SAR/MSA
070–758 32 35
johan.roos@archus.se

Porträttbild av Johan Vestlund, mark- och VA-ingenjör och kontorschef på Archus kontor i Uppsala
Johan Vestlund

Mark‑, VA-ingenjör
070–847 43 45
johan.vestlund@archus.se

Porträttbild av Johnnie Pettersson, VD för Archus AB och senior advisor
Johnnie Pettersson

Grundare / Affärsutvecklare / Arkitekt
070–371 29 71
johnnie.pettersson@archus.se

Porträttbild av Jörgen Modig, affärsutvecklare på Archus
Jörgen Modig

Affärsutvecklare
070–252 11 85
jorgen.modig@archus.se

Porträttbild av Karin Lindqvist, byggnadsingenjör på Archus
Karin Lindqvist

Byggnadsingenjör
076–525 75 30
karin.lindqvist@archus.se

Porträttbild av Katja Maier, arkitekt på Archus
Katja Maier

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 27
katja.maier@archus.se

Porträttbild av Linn Engman, byggnadsingenjör på Archus och sakkunnig inom tillgänglighet
Linn Engman

Byggnadsingenjör
076–525 75 05
linn.engman@archus.se

Porträttbild av Mangus Leksell, landskapsarkitekt och kontorschef på Archus kontor i Borlänge
Magnus Leksell

Landskapsarkitekt LAR/MSA
073–600 56 10
magnus.leksell@archus.se

Porträttbild av Margareta Löfgren, arkitekt och kontorschef på Archus i Västerås
Margareta Löfgren

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 09
margareta.lofgren@archus.se

Ett montage av Archus medarbetare
Mari Johansson

Arkitekt SAR/MSA
070–229 56 11
mari.johansson@archus.se

Maria Lagergren

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 56
maria.lagergren@archus.se

Porträttbild av Maria Urbanek, byggnadsingenjör och projektcontroller på Archus
Maria Urbanek

Byggnadsingenjör
076–525 75 16
maria.urbanek@archus.se

Porträttbild av Maria Vång, inredningsarkitekt och inredare på Archus
Maria Vång

Inredningsarkitekt SIR/MSA
076–525 75 25
maria.vang@archus.se

Porträttbild av Martin Englund, illustratör på Archus
Martin Englund

Illustratör
073–331 53 90
martin.englund@archus.se

Porträttbild av Martin Stenlund, biträdande affärsutvecklare på Archus
Martin Stenlund

Biträdande affärsutvecklare
070-999 46 70
martin.stenlund@archus.se

Porträttbild av Matilda Olsson, landskapsarkitekt på Archus
Matilda Olsson

Landskapsarkitekt LAR/MSA
073–675 92 02
matilda.olsson@archus.se

Porträttbild av Mattias Alanen, illustratör på Archus
Mattias Alanen

Illustratör
070–593 83 10
mattias.alanen@archus.se

Porträttbild av Mattias Fredberg, arkitekt på Archus
Mattias Fredberg

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 34
mattias.fredberg@archus.se

Porträttbild av Michael Larsson, VD för Archus Development
Michael Larsson

VD Archus Development
073–685 10 00
michael.larsson@archus.se

Porträttbild av Mikael Ebe, senior advisor på Archus
Mikael Ebe

Senior Advisor
070–725 25 59
mikael.ebe@archus.se

Porträttbild av Mikael Hassel, arkitekt och hållbarhetsansvarig på Archus
Mikael Hassel

Arkitekt SAR/MSA
070–945 75 65
mikael.hassel@archus.se

Porträttbild av Mikael Lundahl, illustratör på Archus
Mikael Lundahl

Illustratör
070–527 67 61
mikael.lundahl@archus.se

Porträttbild av Minna Talvio, arkitekt på Archus
Minna Talvio

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 58
minna.talvio@archus.se

Porträttbild av Mohamad Sawas, arkitekt på Archus
Mohamad Sawas

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 03
mohamad.sawas@archus.se

Porträttbild av Mattias Fredberg, arkitekt på Archus
Mårten Bäckman

Arkitekt SAR/MSA
076-525 75 26
marten.backman@archus.se

Porträttbild av Niclas Elvsén, mark- och VA-ingenjör på Archus
Niclas Elvsén

Mark‑, VA-ingenjör
070–576 48 44
niclas.elvsen@archus.se

Porträttbild av Nina Ekman, kommunikationschef och Archus presskontakt
Nina Ekman

Kommunikationschef
073–520 17 92
nina.ekman@archus.se

Porträttbild av Patrik Mellgren, VD för Archus Partner
Patrik Mellgren

VD Archus Partner
072–856 22 00
patrik.mellgren@archus.se

Ett montage av Archus medarbetare
Per Wåhlin

Affärsutvecklare
070-318 90 30
per.wahlin@archus.se

Porträttbild av Pierre Sundin, mark- och VA-ingenjör på Archus
Pierre Sundin

Mark‑, VA-ingenjör
072-574 77 79
pierre.sundin@archus.se

Porträttbild av Pål Norén, arkitekt på Archus
Pål Norén

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 29
pal.noren@archus.se

Porträttbild av Rebecca Sjöstrand-Härlin, landskapsarkitekt på Archus
Rebecca Sjöstrand-Härlin

Landskapsarkitekt LAR/MSA
073–870 37 99
rebecca.sjostrand-harlin@archus.se

Porträttbild av Robert Wisekrona, projektledare på Archus
Robert Wisekrona

Projektledare
072–856 22 14
robert.wisekrona@archus.se

Porträttbild av Salman Salman, affärsutvecklare på Archus
Salman Salman

Affärsutvecklare / Arkitekt
070–720 40 35
salman.salman@archus.se

Porträttbild av Samer Beythoon, arkitekt på Archus
Samer Beythoon

Arkitekt SAR/MSA
070–858 55 71
samer.beythoon@archus.se

Porträttbild av Sandra Johansson, civilingenjör inom samhällsbyggnader på Archus
Sandra Johansson

Civilingenjör, samhällsbyggnad
070–791 50 11
sandra.johansson@archus.se

Porträttbild av Sarah Paskota, affärsutvecklare på Archus
Sarah Paskota

Affärsutvecklare
076–104 16 69
sarah.paskota@archus.se

Silvia Rodrigues

Inredningsarkitekt MSA / Arkitekt
076-525 75 01
silvia.rodrigues@archus.se

Porträttbild av Therese Nyberg, arkitekt på Archus
Therese Nyberg

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 06
therese.nyberg@archus.se

Porträttbild av Thomas Rylander, projektutvecklare på Archus
Thomas Rylander

Projektutvecklare
072–856 22 01
thomas.rylander@archus.se

Tove Siöwall

Arkitekt SAR/MSA
076–277 01 68
tove.siowall@archus.se

Porträttbild av Åsa Blomsterhage, projektutvecklare på Archus
Åsa Blomsterhage

Projektutvecklare
070–755 66 65
asa.blomsterhage@archus.se

Porträttbild av Åsa Ericson Borgh, inredningsarkitekt och inredare på Archus
Åsa Ericson Borgh

Inredningsarkitekt MSA
073–667 92 84
asa.ericson-borgh@archus.se

Porträttbild av Åsa Svedjetun, affärsutvecklare på Archus
Åsa Svedjetun

Affärsutvecklare
070–342 22 55
asa.svedjetun@archus.se