Almedalen 2024 – Frukostsamtal

Under hela veckan finns Archus på plats i Visby för att ta del av de viktigaste bransch- och samhällsbyggnadsfrågorna.
Likt tidigare år hittar ni oss på en av Visbys mest centrala och finaste innergårdar hos restaurang Vår Fru, som blir Archus Arena under hela Almedalsveckan 2024. För dig som är intresserad av fastigheter och samhällsbyggnad kommer Archus Arena vara den naturliga mötesplatsen både för aktuella seminarier och mingel med kollegor i branschen.
ATT FORMGE FRAMTIDEN?
Välkommen på frukost och ett fartfyllt samtal där vi utforskar temat att formge framtiden. I en värld i ständig förändring står samhället och vår byggda miljö inför utmaningar som är större än det enskilda (bygg-)projektet. Det handlar om brist på prisvänliga bostäder, klimatpåverkan, kostnadsökningar och finansiering för att nämna några.
Vad kan vi göra för att ekvationen ska gå ihop?
Under seminariet får vi ta del av korta, inspirerande inlägg från en rad olika aktörer. Varje talare kommer att dela med sig av sina unika perspektiv, så att vi tillsammans kan utforska hur vi bäst navigerar i formgivningen av vår byggda miljö. Kom och delta i samtalet, mingla och njut av en god frukost.
När: Torsdag den 27 juni, kl. 09:15 - 10:00
Plats: Vår Fru, S:t Hansgatan 24
Anmälan: Frukost serveras från kl. 09:15, samtalet startar 09:30, OSA senast den 20/6 till event@archus.se
Archus Arena
Det är i mötet med andra som idéer och samarbeten föds, där befintliga tjänster förädlas med hjälp av goda råd, erfarenheter och meningsutbyten. Archus finns på plats under Almedalsveckan för att diskutera och driva aktuella bransch- och samhällsfrågorna. Vi ses på St:Hansgatan 24, restaurang Vår Fru.

