Kontakt medarbetare

Archuspersonen är en orädd utforskare

Innovativ. Utåtriktad. Nytänkande och idéstark. Så beskrivs Archuspersonen. Vi söker och utforskar nya lösningar för att ta projekt vidare. Med örat mot marken anpassar vi oss snabbt till varje projekts unika behov. Detta gör förändringar till förbättringar och idéer till färdiga resultat. Stigarna vi skapar blir snart till vägar som fler kan följa.

Adam Ljungberg

Byggnadsingenjör
076-887 49 09
adam.ljungberg@archus.se

Alaia Elorriaga

Arkitekt SAR/MSA / Passivhus expert
076-525 77 08
alaia.elorriaga@archus.se

Porträttbild av Alex Hodge, arkitekt på Archus
Alex Hodge

Arkitekt MSA/BSA
076–525 75 00
alex.hodge@archus.se

Porträttbild av Anders Nyström, arkitekt och projekteringsledare på Archus
Anders Nyström

Arkitekt SAR/MSA
070–535 71 53
anders.nystrom@archus.se

Porträttbild av Andrea Eneroth, landskapsarkitekt på Archus
Andrea Eneroth

Landskapsarkitekt LAR/MSA
072–232 20 53
andrea.eneroth@archus.se

Anna Gyllenswärd

Arkitekt SAR/MSA
070-746 38 61
anna.gyllensward@archus.se

Porträttbild av Anna Kovacs, arkitekt på Archus
Anna Kovacs

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 18
anna.kovacs@archus.se

Porträttbild av Asaad Mashaekh, arkitekt på Archus
Asaad Mashaekh

Arkitekt SAR/MSA
070–203 30 72
asaad.mashaekh@archus.se

Carl-Fredrik Andersson

Arkitekt SAR/MSA
070 763 44 47
carl-fredrik.andersson@archus.se

Carolina Ögren

Landskapsarkitekt LAR/MSA
070-247 80 55
carolina.ogren@archus.se

Ett montage av Archus medarbetare
Cathrin Nordersnö

Arkitekt SAR/MSA
073-094 47 23
cathrin.nordersno@archus.se

Porträttbild av Cindy Östman, byggnadsingenjör på Archus
Cindy Östman

Byggnadsingenjör
073–935 64 67
cindy.ostman@archus.se

David Noriega

Arkitekt SAR/MSA
076–270 19 32
david.noriega@archus.se

Porträttbild av Elisabeth Hagströmer, landskapsarkitekt på Archus
Elisabeth Hagströmer

Landskapsarkitekt LAR/MSA
070–775 31 30
elisabeth.hagstromer@archus.se

Porträttbild av Eliz Yosifova, byggnadsingenjör på Archus
Eliz Yosifova

Byggnadsingenjör
070–483 91 90
eliz.yosifova@archus.se

Porträttbild av Ellinor Thunarf, landskapsarkitekt på Archus
Ellinor Thunarf

Landskapsarkitekt LAR/MSA
070–091 83 06
ellinor.thunarf@archus.se

Porträttbild av Emma Nilsson, byggnadsingenjör på Archus
Emma Nilsson

Byggnadsingenjör
076–525 75 02
emma.nilsson@archus.se

Porträttbild av Erik Bruhn, VD för Archus Arkitektur
Erik Bruhn

VD Archus Arkitektur
076–525 75 17
erik.bruhn@archus.se

Porträttbild av Erik Lundström, byggnadsingenjör på Archus
Erik Lundström

Byggnadsingenjör
073–942 29 93
erik.lundstrom@archus.se

Porträttbild av Eskil Lönn, byggnadsingenjör på Archus
Eskil Lönn

Byggnadsingenjör
076–525 75 15
eskil.lonn@archus.se

Porträttbild av Fanny de Wolfe, landskapsarkitekt på Archus
Fanny de Wolfe

Landskapsarkitekt
070–732 82 73
fanny.dewolfe@archus.se

Porträttbild av Fredrik Wall, byggnadsingenjör på Archus
Fredrik Wall

Byggnadsingenjör
076–525 75 07
fredrik.wall@archus.se

Porträttbild av Hanna Axelsson, landskapsarkitekt på Archus
Hanna Axelsson

Landskapsarkitekt
073–501 36 64
hanna.axelsson@archus.se

Porträttbild av Hannes Erixon, landskapsarkitekt på Archus
Hannes Erixon

Landskapsarkitekt LAR/MSA
073–675 40 40
hannes.erixon@archus.se

Porträttbild av Ida Wiltfalk, byggnadsingenjör på Archus
Ida Schillström

Byggnadsingenjör
073–941 77 53
ida.Schillstrom@archus.se

Porträttbild av Ingalill Nahringbauer, landskapsarkitekt på Archus
Ingalill Nahringbauer

Landskapsarkitekt LAR/MSA
070–756 77 24
ingalill.nahringbauer@archus.se

Jennie Maxe

Inredningsarkitekt SIR/MSA
076-525 01 35
jennie.maxe@archus.se

Joanna Rokowska

Arkitekt MRIAI, SAR/MSA
076–525 75 37
joanna.rokowska@archus.se

Johan Roos

Arkitekt SAR/MSA
070–758 32 35
johan.roos@archus.se

Porträttbild av Johan Vestlund, mark- och VA-ingenjör och kontorschef på Archus kontor i Uppsala
Johan Vestlund

Mark‑, VA-ingenjör
070–847 43 45
johan.vestlund@archus.se

Julia Falås

Arkitekt MSA
070-714 24 48
julia.falas@archus.se

Porträttbild av Karin Lindqvist, byggnadsingenjör på Archus
Karin Lindqvist

Byggnadsingenjör
076–525 75 30
karin.lindqvist@archus.se

Ett montage av Archus medarbetare
Karin Winroth

Landskapsarkitekt LAR/MSA
070-651 25 42
karin.winroth@archus.se

Porträttbild av Katja Maier, arkitekt på Archus
Katja Maier

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 27
katja.maier@archus.se

Kristina Östman

Arkitekt MSA
070-228 17 76
kristina.ostman@archus.se

Ett montage av Archus medarbetare
Lina Axelsson

Landskapsarkitekt MSA
070-537 72 72
lina.axelsson@archus.se

Porträttbild av Linn Engman, byggnadsingenjör på Archus och sakkunnig inom tillgänglighet
Linn Engman

Byggnadsingenjör
076–525 75 05
linn.engman@archus.se

Porträttbild av Mangus Leksell, landskapsarkitekt och kontorschef på Archus kontor i Borlänge
Magnus Leksell

Landskapsarkitekt LAR/MSA
073–600 56 10
magnus.leksell@archus.se

Malin Chapó

Inredningsarkitekt SIR/MSA/ BA Hons
076-525 75 13
malin.chapo@archus.se

Porträttbild av Margareta Löfgren, arkitekt och kontorschef på Archus i Västerås
Margareta Löfgren

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 09
margareta.lofgren@archus.se

Mari Johansson

Arkitekt SAR/MSA
070–229 56 11
mari.johansson@archus.se

Maria Lagergren

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 56
maria.lagergren@archus.se

Porträttbild av Maria Urbanek, byggnadsingenjör och projektcontroller på Archus
Maria Urbanek

Byggnadsingenjör
076–525 75 16
maria.urbanek@archus.se

Porträttbild av Maria Vång, inredningsarkitekt och inredare på Archus
Maria Vång

Inredningsarkitekt SIR/MSA
076–525 75 25
maria.vang@archus.se

Porträttbild av Martin Englund, illustratör på Archus
Martin Englund

Illustratör
073–331 53 90
martin.englund@archus.se

Porträttbild av Mattias Alanen, illustratör på Archus
Mattias Alanen

Illustratör
070–593 83 10
mattias.alanen@archus.se

Porträttbild av Mattias Fredberg, arkitekt på Archus
Mattias Fredberg

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 34
mattias.fredberg@archus.se

Porträttbild av Mikael Hassel, arkitekt och hållbarhetsansvarig på Archus
Mikael Hassel

Arkitekt SAR/MSA
070–945 75 65
mikael.hassel@archus.se

Porträttbild av Mikael Lundahl, illustratör på Archus
Mikael Lundahl

Illustratör
070–527 67 61
mikael.lundahl@archus.se

Porträttbild av Minna Talvio, arkitekt på Archus
Minna Talvio

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 58
minna.talvio@archus.se

Porträttbild av Mohamad Sawas, arkitekt på Archus
Mohamad Sawas

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 03
mohamad.sawas@archus.se

Mårten Bäckman

Arkitekt SAR/MSA
076-525 75 26
marten.backman@archus.se

Porträttbild av Niclas Elvsén, mark- och VA-ingenjör på Archus
Niclas Elvsén

Mark‑, VA-ingenjör
070–576 48 44
niclas.elvsen@archus.se

Pernilla Gottberg

Byggnadsingenjör
073-820 95 91
pernilla.gottberg@archus.se

Porträttbild av Pierre Sundin, mark- och VA-ingenjör på Archus
Pierre Sundin

Mark‑, VA-ingenjör
072-574 77 79
pierre.sundin@archus.se

Porträttbild av Rebecca Sjöstrand-Härlin, landskapsarkitekt på Archus
Rebecca Sjöstrand-Härlin

Landskapsarkitekt LAR/MSA
073–870 37 99
rebecca.sjostrandharlin@archus.se

Porträttbild av Samer Beythoon, arkitekt på Archus
Samer Beythoon

Arkitekt SAR/MSA
070–858 55 71
samer.beythoon@archus.se

Porträttbild av Sandra Johansson, civilingenjör inom samhällsbyggnader på Archus
Sandra Johansson

Civilingenjör, samhällsbyggnad
070–791 50 11
sandra.johansson@archus.se

Porträttbild av Therese Nyberg, arkitekt på Archus
Therese Nyberg

Arkitekt SAR/MSA
076-525 75 06
therese.nyberg@archus.se

Therese Sundqvist Andersson

Landskapsarkitekt LAR/MSA
079-079 01 03
therese.sundqvistandersson@archus.se

Tove Siöwall

Arkitekt SAR/MSA
076–277 01 68
tove.siowall@archus.se

Porträttbild av Åsa Ericson Borgh, inredningsarkitekt och inredare på Archus
Åsa Ericson Borgh

Inredningsarkitekt MSA
073–667 92 84
asa.ericson-borgh@archus.se