Kontakt medarbetare

Archuspersonen är en orädd utforskare

Innovativ. Utåtriktad. Nytänkande och idéstark. Så beskrivs Archuspersonen. Vi söker och utforskar nya lösningar för att ta projekt vidare. Med örat mot marken anpassar vi oss snabbt till varje projekts unika behov. Detta gör förändringar till förbättringar och idéer till färdiga resultat. Stigarna vi skapar blir snart till vägar som fler kan följa.

Adam Andersson

Byggnadsingenjör
073-801 90 17
adam.andersson@archus.se

Porträttbild av Alex Hodge, arkitekt på Archus
Alex Hodge

Arkitekt MSA/BSA
076–525 75 00
alex.hodge@archus.se

Amanda Tellsén

Byggnadsingenjör
073-365 65 98
amanda.tellsen@archus.se

Andrea Eneroth

Landskapsarkitekt LAR/MSA
072–232 20 53
andrea.eneroth@archus.se

Anna Gyllenswärd

Arkitekt SAR/MSA
070-746 38 61
anna.gyllensward@archus.se

Anna Kovacs

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 18
anna.kovacs@archus.se

Porträttbild av Asaad Mashaekh, arkitekt på Archus
Asaad Mashaekh

Arkitekt SAR/MSA
070–203 30 72
asaad.mashaekh@archus.se

Carolina Ögren

Landskapsarkitekt LAR/MSA
070-247 80 55
carolina.ogren@archus.se

Porträttbild av Elisabeth Hagströmer, landskapsarkitekt på Archus
Elisabeth Hagströmer

Landskapsarkitekt LAR/MSA
070–775 31 30
elisabeth.hagstromer@archus.se

Ellinor Thunarf

Landskapsarkitekt LAR/MSA
070–091 83 06
ellinor.thunarf@archus.se

Porträttbild av Emma Nilsson, byggnadsingenjör på Archus
Emma Nilsson

Byggnadsingenjör
076–525 75 02
emma.nilsson@archus.se

Porträttbild av Erik Lundström, byggnadsingenjör på Archus
Erik Odenmark

Byggnadsingenjör
073–942 29 93
erik.odenmark@archus.se

Porträttbild av Eskil Lönn, byggnadsingenjör på Archus
Eskil Lönn

Byggnadsingenjör
076–525 75 15
eskil.lonn@archus.se

Porträttbild av Fredrik Wall, byggnadsingenjör på Archus
Fredrik Wall

Byggnadsingenjör
076–525 75 07
fredrik.wall@archus.se

Ingalill Nahringbauer

Landskapsarkitekt LAR/MSA
070–756 77 24
ingalill.nahringbauer@archus.se

Jennie Maxe

Inredningsarkitekt SIR/MSA
076-525 01 35
jennie.maxe@archus.se

Joanna Rokowska

Arkitekt MRIAI, SAR/MSA
076–525 75 37
joanna.rokowska@archus.se

Johan Roos

Arkitekt SAR/MSA
070–758 32 35
johan.roos@archus.se

Porträttbild av Johan Vestlund, mark- och VA-ingenjör och kontorschef på Archus kontor i Uppsala
Johan Vestlund

Mark‑, VA-ingenjör
070–847 43 45
johan.vestlund@archus.se

Julia Falås

Arkitekt SAR/MSA
070-714 24 48
julia.falas@archus.se

Julia Svärd

Landskapsarkitekt LAR/MSA
070-232 78 69
julia.svard@archus.se

Porträttbild av Karin Lindqvist, byggnadsingenjör på Archus
Karin Lindqvist

Inredningsarkitekt
076–525 75 30
karin.lindqvist@archus.se

Karin Winroth

Landskapsarkitekt LAR/MSA
070-651 25 42
karin.winroth@archus.se

Porträttbild av Katja Maier, arkitekt på Archus
Katja Maier

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 27
katja.maier@archus.se

Lina Axelsson

Landskapsarkitekt LAR/MSA
070-537 72 72
lina.axelsson@archus.se

Porträttbild av Linn Engman, byggnadsingenjör på Archus och sakkunnig inom tillgänglighet
Linn Engman Ghshranian

Byggnadsingenjör/Cert. sakkunnig av tillgänglighet
076–525 75 05
linn.engman@archus.se

Porträttbild av Mangus Leksell, landskapsarkitekt och kontorschef på Archus kontor i Borlänge
Magnus Leksell

Landskapsarkitekt LAR/MSA
073–600 56 10
magnus.leksell@archus.se

Malin Chapó

Inredningsarkitekt SIR/MSA/ BA Hons
076-525 75 13
malin.chapo@archus.se

Malin Ciftci

Landskapsarkitekt MSA
073-589 73 15
malin.ciftci@archus.se

Porträttbild av Margareta Löfgren, arkitekt och kontorschef på Archus i Västerås
Margareta Löfgren

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 09
margareta.lofgren@archus.se

Mari Johansson

Arkitekt SAR/MSA
070–229 56 11
mari.johansson@archus.se

Porträttbild av Maria Vång, inredningsarkitekt och inredare på Archus
Maria Vång

Inredningsarkitekt SIR/MSA
076–525 75 25
maria.vang@archus.se

Porträttbild av Martin Englund, illustratör på Archus
Martin Englund

Illustratör
073–331 53 90
martin.englund@archus.se

Porträttbild av Mattias Fredberg, arkitekt på Archus
Mattias Fredberg

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 34
mattias.fredberg@archus.se

Porträttbild av Mikael Hassel, arkitekt och hållbarhetsansvarig på Archus
Mikael Hassel

Arkitekt SAR/MSA, Hållbarhetsansvarig Arkitektur
070–945 75 65
mikael.hassel@archus.se

Porträttbild av Mikael Lundahl, illustratör på Archus
Mikael Lundahl

Illustratör
070–527 67 61
mikael.lundahl@archus.se

Porträttbild av Mohamad Sawas, arkitekt på Archus
Mohamad Sawas

Arkitekt SAR/MSA
076–525 75 03
mohamad.sawas@archus.se

Porträttbild av Mattias Fredberg, arkitekt på Archus
Mårten Bäckman

Arkitekt SAR/MSA
076-525 75 26
marten.backman@archus.se

Nadia Smedeland

Inredningsarkitekt MSA/MFA
073-077 07 28
nadia.smedeland@archus.se

Porträttbild av Niclas Elvsén, mark- och VA-ingenjör på Archus
Niclas Elvsén

Mark‑, VA-ingenjör
070–576 48 44
niclas.elvsen@archus.se

Owjan Pourmetrahi

Byggnadsingenjör
073-270 67 97
owjan.pourmetrahi@archus.se

Per Ångquist

VD Archus arkitektur
070-555 20 15
per.angquist@archus.se

Pernilla Gottberg

Byggnadsingenjör
073-820 95 91
pernilla.gottberg@archus.se

Porträttbild av Rebecca Sjöstrand-Härlin, landskapsarkitekt på Archus
Rebecca Sjöstrand-Härlin

Landskapsarkitekt LAR/MSA
073–870 37 99
rebecca.sjostrandharlin@archus.se

Porträttbild av Samer Beythoon, arkitekt på Archus
Samer Beythoon

Arkitekt SAR/MSA
070–858 55 71
samer.beythoon@archus.se

Sara Eldrot

Arkitekt MSA
076-501 46 34
sara.eldrot@archus.se

Sofia Hydén

Landskapsarkitekt LAR/MSA
073-802 60 39
sofia.hyden@archus.se

Porträttbild av Therese Nyberg, arkitekt på Archus
Therese Nyberg

Arkitekt SAR/MSA
076-525 75 06
therese.nyberg@archus.se

Therese Sundqvist Andersson

Landskapsarkitekt LAR/MSA
079-079 01 03
therese.sundqvistandersson@archus.se

Tove Siöwall

Arkitekt SAR/MSA/Cert. sakkunnig av tillgänglighet
076–277 01 68
tove.siowall@archus.se

Ulrika Westerstrand

Arkitekt SAR/MSA
073-344 96 66
ulrika.westerstrand@archus.se

Porträttbild av Åsa Ericson Borgh, inredningsarkitekt och inredare på Archus
Åsa Ericson Borgh

Inredningsarkitekt MSA
073–667 92 84
asa.ericson-borgh@archus.se

Åsa Hellström

Landskapsarkitekt LAR/MSA
073-757-12-58
asa.hellstrom@archus.se